Jak za pomocą elewacji poprawić proporcje domu

Jak za pomocą elewacji poprawić proporcje domu

20 / 08 / 2020

Domy budowane kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu często mają nieprzyjemne dla oka proporcje. Nawet projektowane od podstaw budynki potrafią prezentować się nie najlepiej! Jak niewielkim kosztem i kilkoma trikami możemy zmienić proporcje domu tak, żeby prezentował się idealnie? W artykule przedstawiamy porady na ten temat.

 

Zadbaj o dobór elewacji do otoczenia domu 

Pamiętajmy o tym, że nie żyjemy w próżni. Nasz dom jest postawiony w konkretnym otoczeniu – wśród innych domów lub na działce z dala od zabudowań. Obydwie sytuacje nie zwalniają nas z obowiązku dopasowania się do panującego wkoło ładu przestrzennego. Kontrastowe i neonowe kolory elewacji powodują, że budynek wyróżnia się na tle innych, ale wcale nie w pozytywny sposób. To właśnie domy, które wtapiają się w otaczający krajobraz wzbudzają zachwyt oglądających.

Wybierając elewację domu zwróćmy uwagę na przepisy panujące w danej gminie oraz na historię architektoniczną regionu. Warto nawiązać do tradycji, nie tylko bryłą, ale również wykończeniem budynku.

 

Piony i poziomy

Z pionami i poziomami na budynkach jest tak samo, jak z ubraniami. Kiedy chcemy wyciągnąć sylwetkę w górę, założymy koszulę w paski pionowe. Kiedy chcemy, żeby nasz dom wydawał się większy, to możemy zastosować, w niektórych miejscach, pionowe elementy elewacji. Kiedy bryła jest wysoka, lepiej położyć lub namalować poziome pasy, żeby optycznie ją obniżyć.

Drugim sposobem na optyczne obniżenie domu jest pomalowanie na ciemny kolor cokołu lub obłożenie go np. kamiennymi elementami, również w ciemniejszych odcieniach.

W tym samym celu, jeśli mamy spadzisty dach, możemy wyłożyć go ciemną dachówką.

Kolejną sztuczką na obniżenie budynku piętrowego jest zestawienie białych ścian na parterze z ciemniejszą górą. Natomiast, jeśli mamy spore skosy na najwyższym piętrze, odwróćmy kolory, żeby powiększyć bryłę: na górze zastosujmy jasne barwy, a na dole ciemniejsze, np. z materiału kamiennego.

 

Sztuczki z oknami

Okna też nie zawsze są proporcjonalne do reszty budynku. Zazwyczaj, w starszych domach, są za małe. Możemy je powiększyć na kilka sposobów.

Pierwszy to dobudowanie pięknych, drewnianych okiennic na styl włoski. Możemy również dodać wokół nich ramy, które kolorem będą kontrastować z resztą elewacji. Jak je zrobić? Pomalować farbą elewacyjną, lub skusić się na kamienne płytki, które stworzą dodatkową mozaikę.

Jeśli w rozmieszczeniu naszych okien panuje chaos, jedne są większe, inne mniejsze, na różnych wysokościach, możemy je pogrupować tworząc jednokolorowe bryły, które znajdują się w obszarze okien.

 

Elewacja kamienna – przydatne wskazówki

Jeśli zdecydujemy się na połączenie: farba + kamień, pamiętajmy o poniższej wskazówce.

Układanie kamienia naturalnego ma ogromny wpływ na ostateczny wygląd ściany lub elewacji. Bloki skalne z których powstają produkty, np. Attili mają często różne odcienie tej samej barwy. Warto pamiętać aby układając kamień na elewacji, mieszać płytki z różnych warstw na palecie. Dzięki temu możemy zapobiec powstawaniu wyraźnych obszarów w jednym odcieniu na danym fragmencie ściany. Uzyskamy jednocześnie naturalny efekt różnic odcieni cieszący nasze oczy każdego dnia.

 

Gotowi do odświeżenia elewacji?

 

 

 

Masz pytania dotyczące materiałów na tarasy i do ogrodów? Skontaktuj się z naszym zespołem, który uwielbia doradzać i rozmawiać z klientami:

 

Szukasz kolejnych inspiracji? Częstuj się:


 

NASI PARTNERZY

Polbruk
Semmelrock
Garden Stones
Kost-bet
Atilla
Stora-drain
Libet
Eko-bord
SLABB
Bielbet

ADRESY I TELEFONY

Prosimy o przeczytanie naszej Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Polityka Prywatności