Jak zaprojektować własny taras? Proces krok po kroku

Jak zaprojektować własny taras? Proces krok po kroku

13 / 01 / 2021

Jeszcze dwa miesiące do wiosny, prac w ogrodzie i na tarasach nie ma zbyt wiele. Co warto w tym czasie zrobić? Przygotować się na nowy sezon. Może pora na nowy taras lun ogród? W takim razie druga część zimy to idealny moment na przemyślenie tego, jak chcesz, żeby wyglądała Twoja przestrzeń wokół domu i przygotowanie projektu.

Każdy proces projektowy, niezależnie czy projektujemy taras, ogród, stronę internetową czy kuchnię, powinien zacząć się od spisania naszych potrzeb i wytycznych oraz od szukania inspiracji i trendów.

Dzisiaj zaproponujemy Ci podejście do projektowania swojego tarasu lub ogrodu w myśl założeń Design Thinking.

 

 

Design Thinking, czyli myślenie projektowe to metoda, która w ostatnich latach zdobyła popularność w świecie biznesu. Ale spokojnie możemy ją przenieść na nasze prywatne projekty domowe. Ten, wbrew pozorom, prosty sposób pracy pozwala na twórcze podejście do rozwiązywanych problemów i wypracowanie zaskakujących idei oraz rozwiązań. Kluczem do sukcesu jest głębokie zrozumienie użytkowników – naszym przypadku – użytkowników ogrodu lub tarasu.

 

Poznaj kolejne etapy projektowania:

 

Etap 1: Zrozumienie

Poznanie i zrozumienie tego czym ma być dla nas wymarzone miejsce. Jakie problemy stwarza obecna sytuacja (jeśli już macie taras)? Co jest nie tak z obecnym tarasem? Warto zapytać znajomych / sąsiadów o to, co u nich się sprawdziło lub było problematyczne.

 

Etap 2: Definiowanie

Na tym etapie zapoznajesz się z nurtującymi zagadnieniami, wszystkimi szczegółami i niuansami. Takie myślenie pozwoli uniknąć tego, że zapomnimy o jakiejś funkcjonalności naszego tarasu lub ogrodu. Czy taras ma służyć tylko do indywidualnego wypoczynku? Czy może chcemy tam też spędzać czas ze znajomymi i organizować tarasowe imprezy? Zastanów się jakie funkcje ma pełnić to miejsce.

Etap 3: Ideacja

Po zdefiniowaniu sytuacji i określeniu problemu nad którym będziesz pracować, czas na puszczenie wodzy twojej kreatywności. To moment szukania inspiracji – czas na buszowanie po internecie, przeczesywanie magazynów projektowych, inspirowanie się tym, jak wyglądają tarasy znajomych, sąsiadów, robienie zdjęć i układanie tablic inspiracyjnych. Uwaga! Ten etap potrafi wciągnąć. Tak bardzo, że wiele osób w nim pozostaje i przez miesiące nie przechodzi dalej. Dlatego najlepiej nałożyć sobie określone ramy czasowe na ten etap.

Gdzie można szukać inspiracji?

Świetne do tego będzie założenia osobnej tablicy na Pintereście i dopinanie kolejnych inspiracji. Możemy stworzyć kilka tablic, np. jedna może być zatytułowana „meble na taras”, inna „podłoga na taras” a jeszcze inna „tarasowe inspiracje”. Sam Pinterest jest kopalnią pomysłów. Wystarczy, że w Pinterestowej wyszukiwarce wpiszesz hasła, które Cię interesują (np.: scandinavian garden, terrace project, small garden, small terrace) i zostaniesz zasypany_a niezliczoną liczbą pomysłów.

Inspiracje z portalu Pinterest

 

 

Możesz też skorzystać z wielu artykułów internetowych, które pomogą Ci zdecydować się na dany styl i trzymać się go przez cały proces. Zachęcamy do przeczytania artykułów, które dla Ciebie przygotowaliiśmy:

Etap 4: Prototypowanie

Po ideacji czas na przeglądnięcie tego, co powstało do tej pory a następnie do selekcji. Jeśli wybraliście 2 style tarasów to nadszedł czas, żeby postawić na ten jeden, wymarzony.

Jeśli już wybrałaś_eś jeden styl, czas na wybór 2-3 układów/funkcjonalności tarasu. To bardzo ważny moment, ponieważ te pomysły, na które się zdecydowałaś_eś, muszą zostać zmakietowane. Oczywiście nie musisz budować makiety z kartonu. Wystarczy, że rozrysujesz projekt na kartce lub przeniesiesz go do prostego programu projektowania tarasów. Internet oferuje sporo narzędzi online, w których możesz to zrobić, np.: https://configurateur.silvadec.com/pl-pl/ConfiguratorHome?full=true

 

 

Zamów darmowy projekt w tarasu w Fasterze

Jeśli jesteś zabiegany_a, nie masz czasu lub nie masz umiejętności, które pozwolą Ci prototypować, zamów projekt w Fasterze. Proces projektowania trwa od 2 do 3 tygodni. Pobieramy kaucję zwrotną w wysokości 800 zł, która jest zwracana po wykupieniu materiału budowlanego. Przez ten czas masz ciągły kontakt z projektantem, który na pierwszy spotkaniu jedzie na Twoją posesję, wykonuje pomiary i słucha Twoich wytycznych, tego jak chcesz, żeby wyglądał Twój wymarzony taras.

Etap 5: Testowanie

Na tym etapie weryfikujemy założenia. To moment, który pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak możemy testować założenia jeszcze przed wykonaniem tarasu? Np. możemy sprawdzić, czy wybrane płytki mają faktycznie odpowiadający nam kolor i teksturę (czyli wybieramy się do sklepów i sprawdzamy produkty). Możemy obrysować nasz taras kredą (jeśli jest już wylewka) lub rozciągnąć na nim taśmy w miejscach gdzie mają stać meble czy grill. To świetny sposób na sprawdzenie ścieżek komunikacji na tarasie. Czy przejścia nie są za wąskie, czy sofa na pewno zmieści się pod oknem?

 

Podsumowanie

Warto pamiętać, że projektowanie nie jest procesem liniowym, który przebiega z punktu A do punktu B. Podczas pracy może się okazać, że trzeba wrócić do wcześniejszego punktu i jeszcze trochę nad nim popracować.

Jedno jest pewne. Nie zwlekaj z projektem wymarzonej posesji. Masz pytania? Odezwij się do nas! Mamy wieloletnie doświadczenie nie tylko w sprzedaży materiałów, ale również w projektowaniu przestrzeni wokół domu.

 

 

 

 

NASI PARTNERZY

Polbruk
Semmelrock
Garden Stones
Kost-bet
Atilla
Stora-drain
Libet
Eko-bord
SLABB
Bielbet

ADRESY I TELEFONY

Prosimy o przeczytanie naszej Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Polityka Prywatności