Jak dobrać kolor kostki brukowej

Jak dobrać kolor kostki brukowej

27 / 05 / 2022

Wybór koloru kostki brukowej to ważna decyzja, którą po ułożeniu kostki trudno zmienić. Dlatego przed zakupem warto przemyśleć każdy szczegół i dobrać taką kostkę, która będzie pasować do otoczenia. Jak to zrobić kiedy na rynku mamy kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset opcji kolorystycznych?

Podstawowe zasady przy wyborze kostki brukowej

Stojąc przed zakupem kostki brukowej musimy odpowiedzieć sobie na kilka pytań. W jakim miejscu ją położymy i jakie będzie pełniła funkcję? Od tego będzie zależał dobór nie tylko palety kolorystycznej ale również wielkości i grubości kostki. W miejscach, w których kostka będzie częściej używana przez np. ciężkie pojazdy, musimy wybrać produkt bardziej wytrzymały, a co za tym idzie, grubszy. Jeśli z kolei myślimy o tym, żeby stworzyć krętą ścieżkę, to nie wybierzemy kostki o dużym formacie, bo będziemy musieli docinać produkt.

Trzy kolory kostki brukowej

Projektanci posesji są zgodni co do tego, że powinniśmy ograniczyć wybór kolorów do maksymalnie trzech na jednej płaszczyźnie. To, jakie kolory wybierzemy nie może być odosobnionym wyborem. Musimy spojrzeć szerzej – na dom (bryłę, kolorystykę elewacji, okien, drzwi dachu), na ogród (styl, wielkość) oraz na ogrodzenie. Wszystko to musi być spójne. Jeśli dodamy na podłoże zbyt wiele kolorów to na naszej posesji zapanuje chaos, pstrokacizna, przy których trudno będzie nam odpocząć.


CZYTAJ WIĘCEJ: TRENDY OGRODOWE I TARASOWE NA 2022 ROK


Pytania pomocnicze przy wyborze koloru kostki brukowej

W związku z tym wszystkim co napisaliśmy powyżej musimy zawężać nasze poszukiwania kolorystyczne w oparciu o nasze preferencje oraz o otoczenie. Dzięki temu wybór koloru kostki nie będzie aż taki trudny. Jakie pytania możemy sobie zadać, żeby ułatwić zakup?

  1. Czy chcemy (czy mamy już w otoczeniu) zimne czy ciepłe kolory?
  2. W jakim stylu jest / będzie dom i ogród? (modernistyczny, klasyczny, prowansalski, skandynawski itd.)
  3. Jakie kolory będzie miała elewacja / okna / drzwi / dach?
  4. Czy chcemy wybrukować małą / dużą powierzchnię? (wybór wielkości)
  5. W jaki sposób będzie użytkowana wybrukowana powierzchnia? (wybór jakości, grubości)
przykład szerokiej ścieżki, duża kostka

 

Projekt posesji z kostką brukową

Pamiętajmy, że wybór koloru to nie wszystko. Musimy jeszcze zdecydować o jego natężeniu! Każdy kolor może mieć kilka odcieni, nawet u jednego producenta kostki brukowej.

Warto zastanowić się nad tym, czy jedna kolorystyka nie spowoduje tego, że otoczenie stanie się mdłe lub smutne. Dlatego warto zasięgnąć opinii u ekspertów, którzy szybko rozwieją nasze wątpliwości.

Innym rozwiązaniem jest zamówienie projektu posesji u projektanta, który idealnie dobierze nam kolory, faktury i wielkość produktu. Dzięki temu będziemy spać spokojnie i nie będziemy się martwić o to, że za rok zmienimy zdanie co do trafności wyboru kostki czy jej układu. Pamiętajmy, że lepiej jest poprawiać projekt w programie komputerowym niż wymieniać prawdziwą kostkę i ponosić dodatkowe, niepotrzebne koszty.


CZYTAJ WIĘCEJ: O CZYM PAMIĘTAĆ PRZY PROJEKTOWANIU NAWIERZCHNI OGRODOWEJ?


 

Masz pytania dotyczące kostki brukowej? Pytaj śmiało! Najlepiej telefonicznie:

 

NASI PARTNERZY

Polbruk
Semmelrock
Garden Stones
Kost-bet
Atilla
Stora-drain
Libet
Eko-bord
SLABB
Bielbet
Settline
Vestone
Styrobud

ADRESY I TELEFONY

Prosimy o przeczytanie naszej Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Polityka Prywatności