Wykorzystanie kamienia w konstrukcjach ogrodzeń

Wykorzystanie kamienia w konstrukcjach ogrodzeń

14 / 07 / 2022

Kamień kojarzy nam się z czymś solidnym, czymś co będzie nam służyć na lata. I dobrze! A wiedzieliście, że kamień może posłużyć jako świetny budulec do ogrodzeń? Poznajcie wszystkie możliwości takich połączeń!

Ogrodzenia kamienne można często spotkać, szczególnie w starszych częściach miast. Kamienne ogrodzenia są ponadczasowe, pasują zarówno do budynków s tylu klasycznym i nowoczesnym.

Projektanci przestrzegają przed stawianiem takich ogrodzeń na małych posesjach. Wyjątkiem są ogrodzenia, w których kamień pojawia się tylko w słupkach, a resztę konstrukcji wypełnia ją metalowe elementy.

Jakie mamy opcje kamiennych ogrodzeń do wyboru?

OGRODZENIA GABIONOWE

Zdecydowany hit ostatnich lat. Ogrodzenia gabionowe są wyjątkowym połączeniem kamienia ze stalą. Taka aranżacja nada każdej posesji niepowtarzalnego i eleganckiego wyglądu.

Projektanci zieleni oraz architekci coraz częściej sięgają po to rozwiązanie ze względu na niewygórowaną cenę oraz długą żywotność w połączeniu z ogromnymi możliwościami personalizacji.

Producent HDTON, z Tuchowa, specjalizuje się od lat w produkcji wysokiej jakości koszy gabionowych. Kosze są robione ręcznie,, co gwarantuje staranność wykonania.

Zobaczcie na poniższych realizacjach na ile różnych sposobów można aranżować takie ogrodzenia.

ogrodzenie gabionowe HDTON
ogrodzenie gabionowe HDTON

 

OGRODZENIA KAMIENNE

Tradycyjne ogrodzenia kamienne dzielą się na kilka podkategorii. Możemy mieć ogrodzenie w stylu muru warstwowego, dzikiego muru czy muru cyklopowego.

Dziki mur układa się z kamieni różnej wielkości – zarówno tych połamanych jak i polnych. Idealnie pasuje do stylu rustykalnego, cottage. Świetnie komponuje się z bujną roślinnością.

dziki mur

 

Mur cyklopowy skonstruowany z wielkich, nieobrobionych kamieni, które dopasowuje się do siebie w miarę możliwości. Jest to jeden z najstarszych rodzajów muru, który był używany już w kulturze mykeńskiej i egejskiej.

mur cyklopowy

 

Mur warstwowy, jak sama nazwa wskazuje, robi się z ułożonych poziomo kamieni. Wykorzystuje się tutaj kamienie płaskie, na których można wygodnie układać kolejne warstwy.

mur warstwowy

 

ZALETY OGRODZEŃ Z KAMIENIA

Kamienne ogrodzenia zmniejszają optycznie przestrzeń, przez co nadają się najlepiej na duże posesje. Dobrze zaprojektowane stanowią piękną ozdobę domu i jego otoczenia.

To również świetny wybór dla osób, które skutecznie chcą się odgrodzić od otoczenia – czy to on ruchu ulicznego czy od wścibskiego sąsiada.

WADY OGRODZEŃ Z KAMIENIA

Kamienne ogrodzenia nie są najlepsza do małych posesji, ponieważ optycznie je jeszcze bardziej pomniejszą. Nie jest to też najtańsza inwestycja – kamień to drogi budulec. Można próbować minimalizować koszty, np. poprzez mieszanie go z tańszymi budulcami.

 

Po więcej porad zapraszamy do kontaktu z naszymi doradcami!

NASI PARTNERZY

Polbruk
Semmelrock
Garden Stones
Kost-bet
Atilla
Stora-drain
Libet
Eko-bord
SLABB
Bielbet
Settline
Vestone
Styrobud

ADRESY I TELEFONY

Prosimy o przeczytanie naszej Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Polityka Prywatności