Jak samemu postawić ogrodzenie
28 / 07 / 2020W trakcie budowy domu i po jej zakończeniu zazwyczaj ogrodzenie stawiamy 2 razy. Pierwsze ogrodzenie ma być prowizoryczne i służyć bezpieczeństwu w trakcie prac budowlanych. Z kolei drugie ma służyć kilkadziesiąt lat. Jak je postawić samemu, na jakie aspekty należy zwrócić szczególną uwagę? Przeczytajcie poniższy poradnik, w którym przedstawiamy jak samemu wykonać ogrodzenie gabionowe, z bloczków betonowych czy łupanych.
Przygotowania do stawiania ogrodzenia
Pamiętajmy, że nie żyjemy w próżni. Budując się w gęstej zabudowie otaczają nas domy sąsiadów. A stawiając dom z dala od miejskiego zgiełku jesteśmy odpowiedzialni za przyrodę i dopasowanie się do panującego w danej okolicy krajobrazu.
Dlatego zanim zabierzemy się za wybór stylu ogrodzenia (i domu ;) ), sprawdźmy czy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego są wytyczne co do wysokości, rodzaju budulca czy kształtu ogrodzenia. Może się okazać, że gmina nanosi na nas obowiązek nawiązania do powstałej wcześniej zabudowy czy tradycji regionalnej.
Kolejną rzeczą, która pomoże nam w wyborze stylu ogrodzenia jest… nasz dom! Jeśli wybudowaliśmy go w stylu cottage, to nowoczesne ogrodzenie betonowe nie będzie do niego pasować. Podobnie, jeśli dom jest nowoczesny, minimalistyczny, to postawienie ogrodzenia z kamienia łupanego będzie do niego pasować, jak strój Supermana na wesele.
Następnie rozejrzyjmy się po okolicy. Czy jest hałaśliwa, czy dochodzi do nas sporo kurzu z ulicy, czy może wokół nie ma zbyt dużego ruchu i mamy piękny widok na okolice? Od tego będzie zależało, czy nasze ogrodzenie będzie bardziej zabudowane czy ażurowe.
Bardzo często można się spotkać z łączeniem betonu, kamienia czy ceramiki z lżejszymi elementami. Zazwyczaj właściciele decydują się na reprezentacyjny front, który ma w sobie elementy betonowe czy kamienne. Natomiast boki i tył ogrodzenia są wykonane np. z siatki. To również pozwala na dotarcie światła słonecznego dopływającego do działki, za co podziękują nam nasze rośliny w ogrodzie!
Dobrze, to tyle z przygotowań. Pora na konkretną dawkę wiedzy. Zaczniemy od bloczków betonowych marki SLABB.
Instrukcja montażu bloczków ogrodzeniowych SLABB wykonanych z betonu architektonicznego
Bloczki betonowe do ogrodzeń SLABB wykonywane są w Polsce. Każdy z nich posiada cechy, które są elementami charakterystycznymi dla materiału jakim jest beton. Nierównomierne rozłożenie wżerów i małe dysproporcje w kolorach sprawiają, że niemożliwym jest uzyskanie dwóch identycznych egzemplarzy. Jeśli pragniemy się wyróżnić i nadać swojemu ogrodzeniu niebanalnego charakteru to z pewnością ten produkt ucieszy nasze oczy.
Bloczki ogrodzeniowe są dostępne w 3 podstawowych kolorach: białym, szarym i antracytowym. Niemożliwe jest zastosowanie bloczków w kolorze czarnym ze względu na szybkie utlenianie się tego koloru w warunkach zewnętrznych.
Impregnacja
Każdy z bloczków SLABBa jest impregnowany w procesie produkcyjnym, dzięki czemu są one odporne na warunki atmosferyczne oraz redukują powstawanie wykwitów. Stosowany jest w tym celu impregnat hydrofobowy Eksil EH-14, który spełnia wymagania PN-EN 1504-2. Warto nałożyć dodatkową warstwę po zakończeniu prac budowlanych. Producent zaleca ponowienie czynności po okresie 2-3 lat od pierwotnego wykonania impregnacji.
Sposób montażu bloczków z betonu od SLABBa
Fundamenty
Ławy fundamentu należy wykonać na głębokości poniżej strefy przemarzania gruntu. Poziom ten określają cztery strefy, na które podzielono Polskę. Beton do ław fundamentowych powinien być zgodny z wymaganiami normy PN-EN 206:2014, według której do tego typu elementów przewiduje się klasę ekspozycji betonu C20/25.
Na gotowy fundament zaleca się położenie izolacji poziomej, która zabezpieczy ogrodzenie przed kapilarnym podciąganiem wody z gruntu i występowaniu wykwitów wapniowych. W fundamencie należy ułożyć poziome zbrojenie, które usztywni fundament i zapobiegnie ewentualnym pęknięciom.
W przypadku bloczków od długości 800mm zalecamy wypuszczenie 4 sztuk zbrojenia pionowego o średnicy 10-12mm, natomiast w przypadku bloczków o rozmiarze 400mm należy zastosować 2 sztuki zbrojenia o średnicy 10-12mm. Zbrojenia poziome i pionowe można ze sobą związać, aby zapobiec przemieszczaniu się prętów podczas zalewania betonem.
Montaż ogrodzenia
Każdą warstwę ogrodzenia musimy ułożyć „na sucho” dosuwając bloczki do siebie. Elementy betonowe firmy SLABB powinny idealnie do siebie przylegać. Przed ułożeniem każdej warstwy musimy sprawdzić poziom i pion. Ewentualną niwelację różnic można wykonać za pomocą zastosowania klinów.
Przyklejmy bloczki do siebie za pomocą kleju montażowego (producent zaleca używanie do tego celu silikonu dekarskiego bezbarwnego np. firmy SOUDAL lub DEN BRAVEN), dzięki czemu ułożone bloczki nie będą zmieniać położenia względem siebie podczas zalewania betonem oraz uszczelnione będą wszystkie spoiny. Słupki można dodatkowo zabezpieczyć przed niepożądanymi przesunięciami za pomocą taśmy propylenowej.
Przed rozpoczęciem zalewania należy obficie zrosić wodą bloczki SLABB wewnątrz ustawionego elementu ogrodzenia. Puste komory bloczków wypełniamy odpowiednio zaprojektowaną, półsuchą mieszanką betonową klasy C20/25, wykonaną na bazie cementu portlandzkiego 32,5 R.
Zabrudzenia powstałe podczas prac na bieżąco usuwamy z powierzchni bloczka. Po zakończeniu zalewania bloczków SLABB, należy je przykryć folią budowlaną, aby nie następowało odparowywanie wody z mieszanki. Czynności te zapobiegają skurczowi betonu oraz powstawaniu pęknięć włoskowatych. Taką osłonę stosujemy do finalnego przykrycia ogrodzenia daszkami.
Montaż przęseł, bram
W słupku wywierćmy otwory tak, aby elementy mocujące bram i przęseł były zatopione w rdzeniu betonowym, a następnie zamocujmy je przy użyciu kleju (kotwy chemicznej). Kotwy powinny być mocowane najbliżej środka słupków, aby zapewnić stabilność montowanych bram, furtek i przęseł.
Montaż ogrodzeń gabionowych z deską
Niesamowitego uroku doda ogrodzenie posesji gabionami z wykorzystaniem kamieni ozdobnych. Popuśćmy wodzę fantazji, tylko nasza pomysłowość i zmysł projektanta ogranicza nas, przy aranżacji z wykonaniem kamieni ozdobnych. Coraz popularniejsze stają się gabiony z kamieniem w kilku kolorach, kontrastujących ze sobą, dzięki czemu możemy tworzyć unikatowe kompozycje.
Poza tym kosze gabionowe można obsadzić różnego rodzaju roślinnością pnącą, która będzie się komponowała z architekturą ogrodu.
Etap 1
Rysunek przedstawia widok poprawnie złożonej części ogrodzenia wykonanego z koszy gabionowych o długości 250cm, pomiędzy którymi znajdują się elementy ogrodzenia wykonanego z deski o mniejszej wysokości niż kosz. Pomiędzy wysokimi koszami znajdują się także kosze niskie.
Etap 2
Widok na drewnianą część ogrodzenia. Widoczne są dwa profile montażowe (kolor czarny), łączące deski z koszami. Widoczny jest również kosz niski.
Etap 3
Widok na drewnianą część ogrodzenia i profil montażowy. Widoczne są również spinki zaginane (czerwony), łączące boki kosza na rogach. Po prawej stronie rysunku widoczne są elementy stężenia z drutu. Natomiast kosze wysokie łączone są z koszem niskim znajdujący się pomiędzy nimi za pomocą spinki skręcanej w kształcie litery „L”. Dla kosza niskiego o wysokości 43cm (tak jak na rysunku) używa się 3 pary spinek skręcanych na połączenie:
kosz niski – kosz wysoki (tak jak na rysunku). Spinki skręcane zakłada się za pionowy pręt kosza niskiego i pionowy pręt kosza wysokiego, tak jak na poniższym rysunku.
Etap 4
Widok na połączenie profilu montażowego do kosza oraz sposób montażu desek. Spinkę skręcaną w kształcie litery „L” (czerwony) należy umieścić na środkowym pionowym pręcie kosza i przykręcić za pomocą śruby do profilu montażowego, tak jak na rysunku poniżej.
Etap 5
Widok połączenia profilu montażowego do kosza. Oraz desek do profilu.
Etap 6
Rysunek przedstawia widok poprawnie zamocowanego profilu montażowego do pionowego pręta kosza. Spinkę skręcaną należy założyć za środkowy pionowy pręt kosza (słupka) i przykręcić za pomocą śruby do profilu montażowego, tak jak na rysunku poniżej. Ważne jest, aby w spinkę skręcaną wsadzić drugi pionowy pręt o takiej samej długości jak szerokość spinki, po to, aby podczas skręcania spinka nie wyginała się, lecz zapewniła mocne połączenie. Na rysunku poniżej widoczny jest wspomniany kawałek czerwonego pręta zaraz obok pionowego pręta kosza, które znajdują się pomiędzy elementami spinki.
Etap 7
Widok od góry przedstawiający poprawnie założoną spinkę skręcaną z widocznym wewnątrz krótkim prętem.
Etap 8
Rysunek przedstawia poprawnie widok poprawnie przykręconej spinki skręcanej, która łączy kosz z drewnianym elementem ogrodzenia. Widoczne są śruby wraz z nakrętkami, które mocują deski do profilu montażowego a także poprzez spinkę skręcaną profil do kosza.
Etap 9
Rysunek przedstawia poprawnie widok poprawnie przykręconej spinki skręcanej, która łączy kosz z drewnianym elementem ogrodzenia. Widoczne są śruby wraz z nakrętkami, które mocują deski do profilu montażowego a także poprzez spinkę skręcaną profil do kosza.
Montaż ogrodzenia łupanego na przykładzie MURO od KostBet
Fundament
Poprawnie wykopany fundament powinien mieć ściany równolegle i nie powinien być węższy niż nadbudowane ogrodzenie. Wykopany w sposób stożkowy, może powodować ewentualne pękania elementów. Należy pamiętać że głębokość strefy przemarzania gruntu na terenie Polski jest różna (od 0,8m do 1,4m) Niedopilnowanie tych wartości, może spowodować zamarznięcie zimą wód gruntowych, co może wpłynąć na jakość fundamentu.
Izolacja fundamentu
Izolacja pozioma fundamentu chroni elementy przed podciąganiem wody z fundamentu do wnętrz elementów, co zwiększa ich trwałość i zapobiega pęknięciom.
Montaż
- Aby zapobiec przedostaniu się wilgoci do środka elementu, należy zniwelować różnice w wysokościach elementów, tak aby ściśle ze sobą przylegały. Należy wszystkie elementy dokładnie do siebie dopasować.
- Wymurowane elementy zalewamy oraz zagęszczamy mieszanką betonową klasy C30/37 o nasiąkliwości poniżej 5%.
- Mogące się pojawić mikropęknięcia na bocznych ściankach elementów, uwarunkowane technologicznie, nie mają wpływu na właściwości użytkowe i wytrzymałościowe.
- Klej KOST-BET® należy rozprowadzić równomiernie, liniowo wzdłuż górnej powierzchni ścianek elementu (patrz rys. 01) Niedopuszczalne jest nakładanie kleju metodą punktów (patrz rys. 02).
- Należy szczelnie uzupełnić otwory montażowe (przęsła, bramy) klejem uszczelniającym lub stosować kotwy chemiczne (patrz rys. 04).
Impregnacja
Impregnacja ma za zadanie zabezpieczyć surową powierzchnię betonu (ogrodzenia) przed zabrudzeniami oraz wpływem warunków atmosferycznych.
- Przed impregnacją, należy zadbać by ogrodzenie było suche, czyste, oraz bez ewentualnych wykwitów.
- Impregnujemy po upływie min. 2 miesięcy od wybudowania ogrodzenia w okresie letnim w temp. pomiędzy 15o C - 25o C
- W przypadku powstania wykwitów wapiennych, przed impregnacją należy oczyścić element specjalnym preparatem.
- Zużycie Impregnatu oraz lakieru wynosi ok 0,2 l\m2.
Które ogrodzenie wybierasz?
Masz pytania dotyczące materiałów na tarasy i do ogrodów? Skontaktuj się z naszym zespołem, który uwielbia doradzać i rozmawiać z klientami:
- TARNÓW ul. Spokojna 16A
- tel. 501 291 595
mateusz@faster-bruk.pl - tel. 508 266 984
krystian@faster-bruk.pl - tel. 504 475 754
rafal@faster-bruk.pl
- tel. 501 291 595
- TARNOBRZEG al. Warszawska 82A
- tel. 511 708 218
tarnobrzeg@faster-bruk.pl
- tel. 511 708 218
- ZBYLITOWSKA GÓRA ul. Krakowska 27A
- tel. 500 271 520, krzysztof@faster-bruk.pl
- tel. 502 847 817, jacek@faster-bruk.pl
Szukasz kolejnych inspiracji? Czytaj inne wpisy:
- Jak samodzielnie ułożyć kostkę brukową.
- Jaka nawierzchnia na taras będzie najlepsza.
- Jaką kostkę brukową wybrać do stylu domu i ogrodu.
- Lato w ogrodzie. Jak rozłożyć prace od maja do września.
- Prowansalski czy toskański? W jakim stylu urządzić taras?