Trendy ogrodowe i tarasowe na 2022 rok

Trendy ogrodowe i tarasowe na 2022 rok

09 / 12 / 2021

Nadchodzący 2022 rok to kolejny rok, kiedy domy i ogrody będą stanowiły ważny punkt naszego życia. Jak pokazały dwa poprzednie lata, komfort i swoboda w naszej przestrzeni życiowej jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania w świecie, który coraz częściej staje się wirtualny i zmusza nas do pozostania we własnych mieszkaniach. Jak urządzić przestrzeń ogrodową i tarasową, aby nie tylko była wygodna, ale również modna? Sprawdźcie trendy ogrodowe na 2022 rok!

Naturalny wygląd

Trend, który widocznie zauważyliśmy już w poprzednim roku, czyli ogrody, które jak najbardziej przypominają naturę. Bez zbędnych ścieżek, ozdób i przycinania - staramy się upodobnić nasze rośliny do ich wyglądu w naturalnym środowisku. Zamiast idealnie przystrzyżonego trawnika wybierzmy kwietną łąkę, która ucieszy nie tylko nasze oczy, ale również zapylające owady. Przy dekorowaniu ogrodu starajmy się zachować umiar i używać naturalnych materiałów. Postawmy na drewniane skrzynie, korę, kosze wyplatane z traw. Ogrodowe ścieżki świetnie dopełnią kostki przypominające naturalnie wyżłobione kamienie.

Polbruk - Petra

 


MOŻE CIĘ ZAINTERESOWAĆ: JAK SAMEMU URZĄDZIĆ TARAS? PORADNIK DIY


Dostosowanie ogrodu do zmian klimatycznych

Tak jak cała natura zmienia się pod wpływem klimatu, tak i nasze ogrody. Temperatura i warunki atmosferyczne w naszym kraju uległy zmianie i warto dostosować zarówno rośliny,  jak i otaczającą je przestrzeń do zaistniałej sytuacji. W związku z podnoszącymi się temperaturami, w naszych ogrodach świetnie poradzą sobie rośliny występujące w śródziemnomorskim klimacie, takie jak: lawenda, róża, zioła (np. rozmaryn, szałwia, tymianek) oraz rośliny wiecznie zielone – ostrokrzew czy kosodrzewina. Występujące latem susze, które mogą wywołać pożary są wyjątkowo niebezpieczne, dlatego zadbajmy o zasadzenie roślin, które długo utrzymują w sobie wodę, nie są podatne na wysuszanie oraz łatwopalne. Takie właściwości posiada m.in. lawenda, aeonium, juka czy agawa. Obok suszy zagrażają nam również powodzie. Aby woda odpowiednio wchłaniała się do gleby potrzebuje przestrzeni, więc powinniśmy unikać nadmiernego betonowania ogrodów. Zamiast klasycznych ścieżek z kostki brukowej, możemy wybrać te wykonane ze żwirku z ułożonymi na wierzchu płytami. W miejscach, gdzie woda ma tendencję do gromadzenia się po deszczu, możemy zasadzić wodolubne rośliny, które wchłoną jej nadmiar – cypryśnika błotnego, metasekwoję chińską lub tuję.

Libet - Maxima Lungo

 

Własne uprawy

Poprzednie lata pokazały, jak ważna jest dla nas niezależność. Z tego względu wiele osób zdecydowało się na uprawę warzyw i owoców na własny użytek. Ta tendencja nie osłabnie również w 2022 roku. Szczególną popularnością cieszyć się będzie uprawianie warzyw na grządkach razem z roślinami ozdobnymi oraz ziołami, co zapewni nie tylko korzyści z posiadania własnych plonów, ale również wartość estetyczną. Popularna będzie również uprawa wertykalna, czyli umieszczona na pionowej ścianie. Ta metoda umożliwia uprawę wielu odmian na bardzo małej przestrzeni.


CZYTAJ WIĘCEJ: POWIERZCHNIA BIOLOGICZNIE CZYNNA, CZYLI JAK ZAPLANOWAĆ WYGLĄD POSESJI W DUCHU EKO


Przenieś dom na zewnątrz

Kanapy, lampy, dywany na tarasie? Tak! W przyszłym sezonie nasze tarasy staną się letnim salonem poza budynkiem. Będzie to miejsce spędzania wolnego czasu, jedzenia, a nawet gotowania, gdyż popularnością będą cieszyły się zewnętrzne kuchnie, grille czy paleniska. Zrezygnuj z typowo ogrodowych, plastikowych mebli na rzecz miękkich foteli i poduszek. Dobrym pomysłem może okazać się wystawienie na taras roślin, które przez większość roku zdobią nasze domy.

 

Ogrody kieszonkowe

Nie masz zbyt wiele przestrzeni na ogród? Twoim jedynym „oknem na świat” jest malutki balkon? Nic nie szkodzi – wykorzystaj tę przestrzeń i stwórz swój własny ogród kieszonkowy. Skorzystaj z donic i drewnianych skrzynek, posiej w nich łąkę kwietną lub posadź zioła. Dobrym rozwiązaniem może okazać się uprawa wertykalna lub umieszczenie przy ścianie budynku drabinki dla roślin pnących.

Donice Betonowe SLABB

 

Mamy nadzieję, że 2022 rok przyniesie Wam dużo radości, a Wasze ogrody i tarasy staną się jeszcze piękniejsze!


CZYTAJ WIĘCEJ: ZIMOWY BALKON I TARAS


Masz pytania dotyczące materiałów na tarasy i do ogrodów? Skontaktuj się z naszym zespołem, który uwielbia doradzać i rozmawiać z klientami:

 

NASI PARTNERZY

Polbruk
Semmelrock
Garden Stones
Kost-bet
Atilla
Stora-drain
Libet
Eko-bord
SLABB
Bielbet

ADRESY I TELEFONY

Prosimy o przeczytanie naszej Polityki Prywatności.

Prosimy w niej o Twoją dobrowolną zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez naszych partnerów biznesowych oraz przekazujemy informacje o tzw. cookies i o przetwarzaniu przez nas Twoich danych osobowych.

Polityka Prywatności